Środowiskowy Dom Samopomocy typu B jest ośrodkiem wsparcia dziennego pobytu przeznaczonym dla osób, które ukończyły 18 rok życia, u których występuje upośledzenie umysłowe w stopniu głębokim, znacznym lub umiarkowanym, a także dla osób z lekkim upośledzeniem umysłowym gdy jednocześnie występują inne zaburzenia, zwłaszcza neurologiczne.
Oferta Środowiskowego Domu Samopomocy typu B wychodzi naprzeciw potrzebom osób niepełnosprawnych intelektualnie, które potrzebują środowiskowego wsparcia ukierunkowanego na terapię społeczną dającą im możliwość funkcjonowania w grupie rówieśniczej, aktywnego spędzania czasu, rozwijania umiejętności z zakresu obsługi i zwiększania obszarów samodzielności dostosowanej do indywidualnych możliwości każdego z Uczestników zajęć.
Celem nadrzędnym jest dobro i bezpieczeństwo uczestników, poprzez właściwie organizowaną pracę, z indywidualnym podejściem do potrzeb i możliwości osób biorących udział w procesie terapeutycznym.
Realizacji wszystkich celów podporządkowana jest każda dziedzina działalności Domu, baza lokalowa, wyposażenie, organizacja pracy personelu merytorycznego a przede wszystkim metody i formy terapii adresowane do Uczestników zajęć.
Pragniemy by rezultatem działań było stworzenie warunków na rzecz skutecznego systemu pomocy 21 osobom niepełnosprawnym intelektualnie oraz:
Nasze „złote” zasady:
PERSONEL
Zgodnie z §12.1 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 09 grudnia 2010 roku (Dz.U. z 2010 r. Nr 238, poz 1586 z późn. zm.) w sprawie środowiskowych domów samopomocy wskaźnik zatrudnienia pracowników zespołu wspierająco – aktywizującego wynosi nie mniej niż 1 etat na 5 uczestników w Domu typu B.
W Środowiskowym Domu samopomocy „Tęcza” są zatrudnione osoby na następujących stanowiskach:
1. Kierownik Domu/terapeuta
2. Pedagodzy/terapeuci
3. Fizjoterapeuta
4. Psycholog
5. Opiekun
6. Asystent Osoby Niepełnosprawnej
7. Aktor prowadzący warsztaty teatralne
8. Instruktor tańca prowadzący warsztaty taneczne
Zasady przyjęć do Środowiskowego Domu Samopomocy oraz zasady odpłatności regulują następujące akty prawne:
Jest to miejsce w którym odbywają się zajęcia zgodnie z planem PRACOWNI GOSPODARSTWA DOMOWEGO. Plan ten zawiera wszelkie metody pracy teoretycznej i praktycznej dzięki której Uczestnik nabędzie umiejętności niezbędne do codziennych czynności życiowo – domowych. Tu odbywają się treningi takie jak: budżetowy, higieniczny, wzmacniania umiejętności praktyczno – społecznych.
Ponadto sala jest wykorzystywana do zajęć grupowych z psychologiem, z aktorem (zajęcia teatralne) oraz częściowo do zajęć taneczno – rytmicznych.
Tu odbywa się typowy trening kulinarny oraz jego etap końcowy w postaci różnych dań do degustacji.
Tutaj odbywają się zajęcia zgodnie z planem PRACOWNI WIELOFUNKCYJNEJ oraz SEKCJI PLASTYCZNEJ. Poprzez szeroko rozumianą twórczość plastyczną oraz rękodzieło doskonalone są umiejętności manualne, nauka wykonywania prac użytecznych dochodzi do tego nauka pracy w grupie, uwrażliwienie na piękno, łatwość w wyrażaniu uczuć, odpowiednie postawy i zachowania, i najważniejsze wzmocnienie poczucia własnej wartości i lepsza samoocena.
W kameralnym gronie odbywają się zajęcia zgodnie z planem BIBLIOTERAPI oraz SEKCJI KOMPUTEROWO – EDUKACYJNEJ. Wykorzystując do zajęć czasopisma, książki, e-booki oraz nieograniczoną dostępność do informacji w Internecie wspomagamy przede wszystkim wszechstronny i harmonijny rozwój. Ponadto rozwijane są zainteresowania i uzdolnienia oraz wzbogacana jest wiedza. Przy okazji aktywizowane są odpowiednie postawy i zachowania, kompensowane są bariery i deficyty osób niepełnosprawnych.
Spotkania z psychologiem indywidualne, grupowe oraz dla rodziców i opiekunów to przede wszystkim wsparcie emocjonalne. Dla Uczestników to praca nad sobą, nad własnymi emocjami, słabościami i uczuciami. Dla rodziców i opiekunów to pomoc w zrozumieniu mechanizmów niepełnosprawności oraz trudności w funkcjonowaniu i relacjach z niepełnosprawnym członkiem rodziny.
Są dowody naukowe na to, że przebywanie w ogrodzie pomaga nie tylko w leczeniu chorób o podłożu psychicznym, ale także przy wielu innych dolegliwościach. Jedno jest pewne: PRACA W OGRODZIE USZCZĘŚLIWIA :). Nasz ogród jest na etapie projektów i przygotowań, ale pierwsze prace już poczyniliśmy.